De beste potplanten kweken en de mooiste orchideeën is tegenwoordig ook een kwestie van de inzet van High Tech. Dat werd duidelijk tijdens een presentatie van Martijn van Geel, eigenaar van de Van Geel Group, in zijn tien hectare grote kassencomplex op Erica. Ondernemend Emmen en Greenport Noord organiseerden een bijeenkomst in het hypermoderne bedrijf waar klassiek vakmanschap en de inzet van computers en andere technologie op industriële schaal samenkomen.
Martijn van Geel nam de collega ondernemers in zijn kassen letterlijk mee in het kweekproces van de diverse planten die hij met zijn tachtig medewerkers dagelijks aflevert. Een traject van laboratorium-technologie tot natuurlijke ongediertebestrijding en kunstmatige intelligentie om de groei en ziektes bij de planten letterlijk in beeld te brengen. Gekko’s, – kleine insecteneters- en binnenkort ook slimme drones die informatie over de planten in de kassen verzamelen, zijn hierbij belangrijke hulpmiddelen.
Kansen ziet Martijn van Geel volop, zoals voor nieuwe teelten, maar ook bedreigingen, zoals de gang van zaken op de energiemarkt en de onzekerheid rond overheidsbeleid. Beide maken het nemen van grote beslissingen moeilijk en maken ook het opzetten van een langetermijnbeleid voor een onderneming als Van Geel erg lastig. Wat daarom belangrijk is, zegt Martijn van Geel, is samenwerken als tuinbouwbedrijven, informatie uitwisselen en ervaringen delen.